Siverekli gencin hukuk mücadelesi sonuç verdi

Anasayfa DÜNYA, GÜNDEM, URFA 30 Ekim 2015
Siverekli gencin hukuk mücadelesi sonuç verdi
Siverekli üniversite öğrencisinin ‘Yapı Öğretmenliği’ mezunlarının ‘Mühendislik Tamamlama Sınavları’na katılabilmesi için verdiği mücadele sonuç verdi.

Yükseköğretim Kurulu, Yapı Ressamlığı Öğretmenliği ve Yapı Tasarımı Öğretmenliği mezunlarının da İnşaat Mühendisliği programında ‘Mühendislik Tamamlama Sınavları’na katılabileceğini açıkladı.

Siverek’te yaşayan Fırat Üniversitesi Yapı Ressamlığı bölümü mezunu Veysi Şenateş, 3795 sayılı yasa ile tüm teknik öğretmenlere tanınan mühendislik tamamlama hakkının Yapı Ressamlığı Öğretmenliği bölümüne de tanınması için Avukatı Zekeriya Naryaprağı aracılığı ile Danıştay’a başvurdu.

Danıştay 8. Dairesinin 22.05.2015 tarih ve 2014/6349 esas 2015/4914 sayılı kararı ile Yapı Ressamlığı Öğretmenliği ve Yapı Tasarımı Öğretmenliği mezunlarına, mühendislik tamamlama sınavına girme hakkı verildi. Danıştay’ın kararının ardından Yapı Ressamlığı Öğretmenliği ve Yapı Tasarımı Öğretmenliği mezunları Sakarya Üniversitesinde mühendislik tamamlama eğitimi alabilecek.

Konu hakkında bir açıklama yapan Zekariya Naryaprağı, 23 yıllık süren mağduriyetin giderildiğine dikkat çekti. (İLKHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Portal Teması : Wptr.Co